płytki ceramiczne
Wybór płytek ceramicznych do łazienki – na co zwrócić uwagę?
14 stycznia 2021
Show all

Czym wykładać ściany i podłogi w łazience?

łazienka

Łazienka jest bardzo ważnym miejscem w domu. To w niej zaczynamy i kończymy swój dzień. Nie dziwi więc fakt, że dużą wagę przykładamy do jej aranżacji. Zależy nam na tym, aby była ładna i w pełni odpowiadała naszemu gustowi.

Nie można jednak zapominać o tym, że powinna być także funkcjonalna i łatwa w utrzymaniu czystości. Dlatego też przy wyborze materiałów wykończeniowych musimy pamiętać o tym, że będą one miały stały kontakt z wilgocią i wodą. Ważne jest zatem, aby były odporne na te czynniki, bowiem zagwarantuje to ich trwałość i estetyczny wygląd przez lata. 

Chęć oryginalnego urządzania łazienek sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej materiałów wykończeniowych. Możemy się spotkać chociażby z cegłą czy też drewnem na ścianach i podłogach. Mimo że efekt wydaje się interesujący, niepokój może budzić trudność w utrzymaniu porządku. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem będą płytki łazienkowe. Mnogość kształtów, wzorów i kolorów sprawia, że możemy zyskać fantazyjną łazienkę, w której bez problemu da się zachować czystość. Ponadto są to materiały niezwykle trwałe, dzięki czemu mamy pewność, że nie będą wymagały wymiany po kilku latach. 

Przy wyborze płytek do łazienki powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale też na parametry techniczne. To właśnie one decydują o przeznaczeniu i trwałości, a także o łatwości utrzymania porządku. Pierwszym ważnym parametrem jest nasiąkliwość mierzona w procentach – w przypadku łazienki parametr ten powinien wynosić około 3%.

Jeżeli zaś chodzi o podłogę, należy pamiętać o tym, że jest narażona na kontakt z wodą i nieprawidłowo dobrana może być śliska, co wpłynie na nasze bezpieczeństwo. W związku z tym płytki podłogowe do łazienki powinny posiadać powłokę antypoślizgową. Parametr ten określany jest przez producentów w skali od R9 do R13, gdzie im wyższa liczba tym mniej śliska powierzchnia płytek.

Parametry techniczne ściennych i podłogowych płytek łazienkowych dają im znaczną przewagę nad konkurencyjnymi materiałami. Jeśli wybierzemy sprawdzony salon płytek, zyskamy gwarancję ich najwyższej jakości i trwałości na lata.