projekt łazienki
Trendy w projektowaniu łazienek 2023
14 marca 2023
płytki kuchenne
Płytki kuchenne: funkcjonalność, czy estetyka? Nie musisz wybierać!
22 lipca 2023
Show all

Jakie płytki wybrać do kuchni?

próbki płytek kuchennych

Płytki ceramiczne to istotny element wykończenia wnętrza kuchni. Ich podstawowymi zaletami są trwałość i szeroki wachlarz dostępnych kolorów i wzorów. Istnieje jednak wiele czynników, które warto rozważyć przy wyborze odpowiednich płytek. Należą do nich między innymi parametry związane z wytrzymałością oraz pielęgnacją, a także rozmiar.

Specyficzne właściwości płytek ceramicznych

Dostępne na rynku płytki ceramiczne mogą być szkliwione lub nieszkliwione. Na początek warto wiedzieć, że płytki szkliwione (z połyskiem) są bardziej trwałe i łatwiejsze do czyszczenia niż płytki nieszkliwione, choć jednocześnie wyraźniej widać na nich smugi i plamy. Występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do dowolnego projektu aranżacyjnego. Nieszkliwione płytki, zwane też matowymi, są z kolei bardziej porowate i wymagają dokładniejszych zabiegów konserwacyjnych, ale za to prezentują unikalne walory estetyczne. Nie są śliskie, dlatego o wiele lepiej od płytek z połyskiem sprawdzają się jako wykończenie podłogi. Jeśli szukasz salonu płytek ceramicznych w Oławie, zapraszamy do kontaktu! Pomożemy Ci znaleźć najlepszy wariant do Twojej kuchni.

Jaki rozmiar płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne występują w wielu różnych rozmiarach, od małych elementów mozaiki do płytek wielkoformatowych. Obecnie zdecydowanie najmodniejsze, a zarazem najbardziej praktyczne, są płytki w dużych rozmiarach. Z kolei mniejsze mogą służyć do tworzenia skomplikowanych wzorów, choć należy zdawać sobie sprawę, że będą trudniejsze do utrzymania w czystości. Płytki wielkoformatowe mają nowoczesny wygląd, ale ich montaż powinien być przeprowadzony przez specjalistów. Ważne jest, by podczas wyboru wziąć pod uwagę zarówno kwestie estetyczne, jak i montaż oraz późniejszą pielęgnację.