projekt łazienki
Trendy w projektowaniu łazienek 2023
14 marca 2023
Show all

Jakie płytki wybrać do kuchni?

próbki płytek kuchennych

Płytki ceramiczne to istotny element wykończenia wnętrza kuchni. Ich podstawowymi zaletami są trwałość i szeroki wachlarz dostępnych kolorów i wzorów. Istnieje jednak wiele czynników, które warto rozważyć przy wyborze odpowiednich płytek. Należą do nich między innymi parametry związane z wytrzymałością oraz pielęgnacją, a także rozmiar.

Specyficzne właściwości płytek ceramicznych

Dostępne na rynku płytki ceramiczne mogą być szkliwione lub nieszkliwione. Na początek warto wiedzieć, że płytki szkliwione (z połyskiem) są bardziej trwałe i łatwiejsze do czyszczenia niż płytki nieszkliwione, choć jednocześnie wyraźniej widać na nich smugi i plamy. Występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do dowolnego projektu aranżacyjnego. Nieszkliwione płytki, zwane też matowymi, są z kolei bardziej porowate i wymagają dokładniejszych zabiegów konserwacyjnych, ale za to prezentują unikalne walory estetyczne. Nie są śliskie, dlatego o wiele lepiej od płytek z połyskiem sprawdzają się jako wykończenie podłogi. Jeśli szukasz salonu płytek ceramicznych w Oławie, zapraszamy do kontaktu! Pomożemy Ci znaleźć najlepszy wariant do Twojej kuchni.

Jaki rozmiar płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne występują w wielu różnych rozmiarach, od małych elementów mozaiki do płytek wielkoformatowych. Obecnie zdecydowanie najmodniejsze, a zarazem najbardziej praktyczne, są płytki w dużych rozmiarach. Z kolei mniejsze mogą służyć do tworzenia skomplikowanych wzorów, choć należy zdawać sobie sprawę, że będą trudniejsze do utrzymania w czystości. Płytki wielkoformatowe mają nowoczesny wygląd, ale ich montaż powinien być przeprowadzony przez specjalistów. Ważne jest, by podczas wyboru wziąć pod uwagę zarówno kwestie estetyczne, jak i montaż oraz późniejszą pielęgnację.