kobieta oparta o framugę w biurze
Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnych usług projektowania wnętrz?
26 września 2022
różne rodzaje płytek ceramicznych
Klasa ścieralności płytek. Jakie ma znaczenie?
9 stycznia 2023
Show all

Płytki podłogowe a płytki ścienne. Jakie są różnice?

kobieta trzymająca próbki płytek

Płytki ceramiczne to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wykończeniowych. Wynika to z niemal nieskończonych możliwości wyboru odcieni, wzorów, a nawet faktur, ale też z trwałości i łatwości w czyszczeniu. Charakterystyczne dla łazienek i kuchni, obecne płytki wkroczyły także do salonów, nadając wnętrzom nowatorski i ekskluzywny charakter. Z powodzeniem można stosować je do wykładania ścian, a także podłóg, choć pod pewnymi względami różnią się one od siebie. W jaki dokładnie sposób?

Jakie są cechy płytek podłogowych?

Podłoga codziennie poddawana jest dużemu obciążeniu, więc od płytek ceramicznych oczekuje się przede wszystkim twardości i wytrzymałości na nacisk. W związku z tym wykonywanie projektu, a także sam proces układania płytek wymagają ogromnej precyzji. Wybierając materiał do pokrycia podłogi, należy zwrócić szczególną uwagę na jego grubość – zasadniczo im grubsze płytki, tym twardsze i bardziej wytrzymałe, choć jednocześnie trudniej je przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. Płytki podłogowe mogą być używane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, na przykład na tarasie. Z tego powodu powinny charakteryzować się odpornością na mróz i niską nasiąkliwością. Warto także dodać, że w przypadku płytek na podłogę dużą rolę odgrywa ich powierzchnia. Aby uniknąć ślizgania się, dobrze jest zdecydować się na matowe, niezbyt gładkie płytki.

Jakie są właściwości płytek ściennych?

Płytki ścienne nie muszą spełniać tak wysokich wymagań dotyczących trwałości, ponieważ nie są poddawane dużym obciążeniom. Nadają się wyłącznie do wnętrz, gdyż nie są tak odporne jak płytki podłogowe. Są od nich znacznie cieńsze i szybciej ścieralne, a co za tym idzie – łatwiejsze w obróbce. Cechują się wyższą nasiąkliwością, a współczynnik poślizgu nie odgrywa w tym przypadku większej roli.